Kancelaria - Bieluk i Partnerzy

Prawie wszystko o Ustawie
o Kształtowaniu Ustroju Rolnego

« WRÓĆ
Aktualności

Nieuzasadnione kwestionowanie ceny nieruchomości rolnej przez KOWR. Czy sprzedającemu należą się odsetki za opóźnienie?

Nieuzasadnione kwestionowanie ceny nieruchomości rolnej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa może przysporzyć sprzedającemu poważnych problemów. KOWR ma prawo w ciągu 14 dni od skorzystania z prawa pierwokupu złożyć do sądu wniosek o ustalenie ceny, jeśli uzna, że jest ona rażąco zawyżona w stosunku do wartości rynkowej. W praktyce oznacza to, że sprzedający często przez lata nie otrzymuje zapłaty, bo cena jest kwestionowana. W rezultacie przez cały ten czas nie dysponuje ani nieruchomością, ani należnymi mu środkami ze sprzedaży.

Czy w takiej sytuacji KOWR poniesie konsekwencje za nieuzasadnione kwestionowanie ceny nieruchomości rolnej? Jeśli  KOWR niesłusznie uznał cenę za rażąco zawyżoną i przez cały ten czas korzystał z nieruchomości, nie uiszczając zapłaty, czy sprzedający ma prawo domagać się odsetek za opóźnienie? Kwestia ta była przedmiotem analizy Sądu Okręgowego w Warszawie, który odniósł się również do stanowiska zaprezentowanego przez mecenasa Jerzego Bieluka.

Uprawnienie KOWR do kwestionowania ceny nieruchomości rolnej

KOWR, po skorzystaniu z prawa pierwokupu nieruchomości rolnej, może w terminie 14 dni wystąpić do sądu z żądaniem ustalenia ceny. Może tak zrobić, jeśli uzna, że cena ustalona w umowie sprzedaży rażąco odbiega od wartości rynkowej. W takim przypadku KOWR może zakwestionować wysokość ceny i domagać się jej obniżenia. Natomiast sąd – w ramach postępowania cywilnego – ustala rzeczywistą wartość rynkową nieruchomości i odpowiednią cenę.

W praktyce oznacza to, że KOWR nie musi od razu zapłacić pełnej ceny wskazanej w umowie między sprzedającym a pierwotnym nabywcą. Może natomiast – do czasu zakończenia postępowania – wstrzymać się z zapłatą i domagać się ustalenia ceny na poziomie odpowiadającym wartości rynkowej.

Zakończone postępowanie o ustalenie ceny – wygrana sprzedającego

Występując do sądu z wnioskiem o ustalenie ceny, KOWR nie zawsze ma rację. Może się okazać, że cena określona w umowie sprzedaży nieruchomości rolnej nie odbiegała rażąco od wartości rynkowej. Powództwo zostaje więc oddalone. W takiej sytuacji KOWR jest zobowiązany do zapłaty pełnej ceny wskazanej w umowie.

Choć sprzedający formalnie wygrywa sprawę, w praktyce może odczuwać skutki tej sytuacji jako niesprawiedliwe. Przez cały czas trwania postępowania – nierzadko przez kilka lat – pozostawał bowiem bez nieruchomości i bez należnych mu pieniędzy ze sprzedaży.

Czy sprzedający może mieć roszczenie o zapłatę odsetek do KOWR w związku z nieuzasadnionym kwestionowaniem ceny nieruchomości rolnej?

Tak, sprzedający może domagać się odsetek od KOWR, jeśli Krajowy Ośrodek nie zapłacił ceny za nieruchomość rolną w terminie wskazanym w umowie oraz niesłusznie uznał cenę za rażąco wygórowaną.

Dotychczas nie było jednoznacznego stanowiska sądów w tej sprawie. Sąd Okręgowy w Warszawie w wyroku z 17 maja 2024 r. (sygn. akt XXIV C 371/22) potwierdził jednak, że złożenie przez KOWR wniosku o ustalenie ceny nie zwalnia go z obowiązku zapłaty odsetek od ceny nieruchomości nabytej po wykonaniu prawa pierwokupu.

Zgodnie z treścią wyżej wskazanego wyroku: „W ocenie Sądu wytoczenie przez pozwanego powództwa o ustalenie ceny nieruchomości nie zwalniało go z obowiązku zapłacenia odsetek od ceny sprzedaży określonej w umowie”. Następnie sąd powołał się na stanowisko doktryny zaprezentowane przez Jerzego Bieluka wskazując, iż: „Niniejsze znajduje potwierdzenie również w doktrynie, gdzie wskazuje się, że w sytuacji oddalenia przez sąd takiego powództwa – po stwierdzeniu, iż w danej sprawie nie spełniono przesłanki rażącej różnicy w cenie – KOWR będzie zobowiązany do zapłaty ustalonej w warunkowej umowie sprzedaży ceny nieruchomości wraz z odsetkami. Jeżeli zapłaci chociaż niesporną część ceny, wówczas odsetki zapłaci jedynie od pozostałej części ceny dotychczas niezapłaconej (J. Bieluk, Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Komentarz. Wyd. 3, Warszawa 2024).

Zdaniem Sądu podjęte przez pozwanego działanie w postaci powstrzymania się od zapłaty do czasu rozpoznania sprawy o ustalenie ceny wiązało się z ryzykiem poniesienia dodatkowych kosztów w formie odsetek. Jednocześnie nie mogło wywołać negatywnych konsekwencji dla powodów pozbawiając ich możliwości dochodzenia odsetek. Gdyby przedmiotowe przepisy miały temu służyć, ustawodawca przewidziałby to w ustawie”.

Wyrok ten nie jest jeszcze prawomocny. Stanowi jednak ważny sygnał i może wyznaczyć kierunek dla sprzedających, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji. Będziemy monitorować sprawę w drugiej instancji. Miejmy nadzieję, że sąd odwoławczy podtrzyma stanowisko Sądu Okręgowego i naszą interpretację przepisów.

Podsumowanie

Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie wskazuje, że KOWR, który niesłusznie kwestionuje cenę nieruchomości i opóźnia zapłatę, może zostać zobowiązany do zapłaty odsetek. Choć orzeczenie nie jest jeszcze prawomocne, stanowi istotny sygnał dla sprzedających. Postępowanie o ustalenie ceny nieruchomości rolnej nie pozbawia ich prawa do odsetek.

Więcej o kwestionowaniu ceny nieruchomości rolnej TU

Radczyni prawna i szefowa praktyki prawa rolnego i prawa spadkowego w Kancelarii Radców Prawnych Bieluk i Partnerzy, doktorka nauk prawnych. Specjalizuje się w prawie rolnym, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznego zastosowania ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Autorka publikacji z zakresu prawa rolnego, cywilnego oraz procedury cywilnej.