Kancelaria - Bieluk i Partnerzy

Prawie wszystko o Ustawie
o Kształtowaniu Ustroju Rolnego

« WRÓĆ
Aktualności

Jak prawidłowo określić cenę nieruchomości rolnej w ogłoszeniu na erolnik.gov.pl?

Ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości rolnej zamieszczane w portalu ogłoszeń eROLNIK musi zawierać cenę. Prawidłowe określenie ceny sprzedaży jest istotne przede wszystkim ze względu na to, komu chcemy sprzedać nieruchomość.

Jeżeli będziemy chcieli wystąpić z wnioskiem o zgodę na nabycie nieruchomości rolnej przez osobę, która nie jest rolnikiem indywidualnym, musimy zwrócić uwagę na prawidłowe określenie ceny. Dopiero wtedy, gdy żaden rolnik nie złożył odpowiedzi na ogłoszenie, można uznać, że nie było możliwości sprzedaży nieruchomości rolnej na rzecz rolnika indywidualnego. A to otwiera drogę do sprzedaży nieruchomości innym kupującym.

Cena nieruchomości rolnej zabudowanej

W odniesieniu do nieruchomości rolnych zabudowanych przepisy nie ustanawiają szczególnych wymogów dotyczących określenia ceny, tzn. może być ona ukształtowana na dowolnym poziomie. KOWR nie będzie w trakcie rozpatrywania wniosku wymagał udowodnienia wskazanej w ogłoszeniu wartości nieruchomości.

Cena nieruchomości rolnej niezabudowanej

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku nieruchomości rolnej niezabudowanej. Uznaje się, że nie było możliwości sprzedaży takiej nieruchomości, gdy żaden rolnik nie złożył odpowiedzi na ogłoszenie, a cena nieruchomości rolnej niezabudowanej lub bez nasadzeń podana w ogłoszeniu nie przewyższała o 50% lub więcej średniej ceny gruntów rolnych dla danej klasy bonitacyjnej gruntu w danym województwie za kwartał poprzedzający dzień podania średniej ceny gruntów rolnych przez Główny Urząd Statystyczny. Cena ta może być wyższa jedynie, gdy zbywca posiada operat szacunkowy, z którego wynika, że wartość nieruchomości przewyższa tę kwotę (art. 2a ust. 4b pkt 2 UKUR).

Co to oznacza w praktyce?

Oznacza to, że w celu określenia ceny nieruchomości rolnej niezabudowanej lub bez nasadzeń, w taki sposób, aby była ona zgodna z wymogiem zawartym w art. 2a ust. 4b pkt 2 UKUR, należy dokładnie przeliczyć maksymalną wartość nieruchomości, aby upewnić się, że wskazana przez nas kwota nie przewyższa dopuszczalnej ceny.

Tabelę zawierającą średnie ceny gruntów wg GUS można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/arimr/srednie-ceny-gruntow-wg-gus .

Obliczanie ceny maksymalnej

W celu obliczenia ceny maksymalnej dla danej nieruchomości rolnej należy:

  1. odnaleźć w tabeli województwo, na terenie którego położona jest nieruchomość rolna,
  2. przemnożyć wielkość nieruchomości (w ha) przez odpowiedni przelicznik (średnią cenę dla gruntu odpowiedniej klasy w danym województwie),
  3. otrzymany wynik przemnożyć przez 1,5.

Otrzymany wynik stanowi cenę maksymalną (150%) dla nieruchomości niezabudowanej i bez nasadzeń.

Uwaga! Jeżeli na nieruchomość rolną składają się obszary o różnych klasach bonitacyjnych (różnych przelicznikach), należy przemnożyć każdy obszar przez odpowiedni przelicznik, a następnie wynik zsumować.

CENA MAKSYMALNA = OBSZAR NIERUCHOMOŚCI (HA) X ŚREDNIA CENA DLA GRUNTÓW W DANYM WOJEWÓDZTWIE (ZŁ) X 1,5

Aplikant radcowski w Kancelarii Radców Prawnych Bieluk i Partnerzy. Świadczy pomoc prawną z zakresu prawa rolnego, w szczególności w sprawach związanych ze stosowaniem ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.