Kancelaria - Bieluk i Partnerzy

Prawie wszystko o Ustawie
o Kształtowaniu Ustroju Rolnego

« WRÓĆ
Aktualności

Czy nieruchomość rolną ze stawami można swobodnie zbyć?

Jeżeli planujesz zbyć nieruchomość rolną, na której znajdują się stawy, możliwe jest wyłączenie przepisów UKUR. To pozwoli na swobodny obrót nieruchomością.

Żeby swobodnie zbyć nieruchomość rolną, co najmniej 70% nieruchomości muszą stanowić stawy. Ponadto w ewidencji gruntów i budynków klasoużytek musi być oznaczony jako grunt pod stawami (Wsr). Często jednak zdarza się, że ewidencja nie jest zgodna z rzeczywistym stanem nieruchomości. Co można w takiej sytuacji zrobić?

Katalog nieruchomości rolnych wyjętych spod UKUR

UKUR zawiera katalog nieruchomości rolnych, które wyłączone są spod jej regulacji. Są nimi nieruchomości rolne:

  • wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP),
  • w których powierzchnia użytków rolnych jest mniejsza niż 0,3 ha,
  • będące drogami wewnętrznymi,
  • sprzedane na podstawie art. 42 ust. 1 lub 6 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa,
  • w których grunty, oznaczone w ewidencji gruntów i budynków jako grunty pod stawami, stanowią co najmniej 70% powierzchni nieruchomości,
  • nabyte na podstawie art. 6 ustawy z dnia 24 lutego 1989 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin oraz o zmianie ustawy o podatku rolnym.

Ponadto wyłączenie dotyczy udziałów we współwłasności wyżej wskazanych nieruchomości.

Wskazane nieruchomości rolne mogą nabyć osoby, które nie posiadają statusu rolnika indywidualnego. Dodatkowo zastosowania nie znajdzie prawo pierwokupu, a także prawo nabycia takiej nieruchomości rolnej przysługujące KOWR. Nabycie takich nieruchomości nie będzie objęte 5-letnim zakazem sprzedaży i oddania w posiadanie, ani obowiązkiem prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Wyłączenie gruntów pod stawami z regulacji UKUR

Jednym z wyłączeń stosowania UKUR są  nieruchomości rolne, w których grunty, oznaczone w ewidencji gruntów i budynków jako grunty pod stawami, stanowią co najmniej 70% powierzchni nieruchomości. Istotne jest więc, aby:

  • powierzchnia gruntów pod stawami przekroczyła 70% obszaru całej nieruchomości,
  • w ewidencji gruntów i budynków klasoużytek nieruchomości oznaczony był jako „Wsr”.

Niespełnienie któregoś z warunków uniemożliwia skorzystanie z wyłączenia.

Co jeżeli faktycznie spełniamy warunek powierzchni gruntów pod stawami, lecz nie widnieje to w ewidencji?

Zdarza się, że ewidencja gruntów i budynków nie jest zgodna z rzeczywistym stanem nieruchomości. Konieczna jest wtedy aktualizacja operatu ewidencyjnego. Aktualizacja może nastąpić z urzędu lub na wniosek właściciela nieruchomości lub jej posiadacza samoistnego. Aby uniknąć stosowania przepisów UKUR, można wystąpić z wnioskiem o zmianę danych objętych ewidencją gruntów i budynków do właściwego starosty. Do wniosku należy załączyć dokument, który potwierdzi, że wnioskowana zmiana jest zgodna z rzeczywistym stanem nieruchomości. Gdy procedura aktualizacji przebiegnie pomyślnie, nieruchomość rolna nie będzie podlegała przepisom UKUR.

Podsumowanie

Nieruchomości rolne, których klasoużytek w ewidencji gruntów i budynków oznaczony jest jako grunty pod stawami, które stanowią co najmniej 70% całej  powierzchni nieruchomości, nie podlegają regulacjom UKUR. Dzięki temu mogą podlegać swobodnemu obrotowi.

 

Doktor nauk prawnych, radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych Bieluk i Partnerzy. Specjalizuje się w prawie rolnym, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznego zastosowania ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Autorka publikacji z zakresu prawa rolnego, cywilnego oraz procedury cywilnej.