Kancelaria - Bieluk i Partnerzy

Prawie wszystko o Ustawie
o Kształtowaniu Ustroju Rolnego

« WRÓĆ
Aktualności

Stosowanie UKUR w egzekucji po nowelizacji

Zgodnie z art.  6 ustawy z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1080):

Postępowania w sprawach dotyczących wyrażenia zgody przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na nabycie nieruchomości rolnych:
1) o powierzchni mniejszej niż 1ha,
2) przez podmioty i w przypadkach, o których mowa w art. 2a ust. 3 pkt 1 lit. ca tiret drugie, lit. cb, lit. e, lit. h oraz lit. i, oraz pkt 5-12 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą
wszczęte i niezakończone ostateczną decyzją przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy umarza się.

Zgodnie z art. 14. powołanej ustawy:

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 1 pkt 5 lit. e, który wchodzi w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Nowelizacja UKUR co do zasady weszła w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Wprowadzone do UKUR wyłączenie zastosowania art. 2a ust. 1 dotyczące nabycia nieruchomości rolnych w toku postępowania egzekucyjnego i upadłościowego dodano w art. 2a ust. 3 pkt 9 UKUR, powołanym w zacytowanym przepisie. Ustawodawca w szczególnych przepisach przejściowych uznał, że postępowania w zakresie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości rolnych w toku postępowania egzekucyjnego wszczęte i niezakończone ostateczną decyzją przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy umarza się. Oznacza to, że od dnia wejścia w życie nowelizacji ograniczenia w możliwości nabywania nieruchomości rolnych w toku egzekucji nie mają zastosowania, gdyż decyzja KOWR staje się zbędna. Za taką interpretacją przemawia również fakt, że zniesienie ograniczeń jest „korzystniejsze” dla uczestników postępowania egzekucyjnego, w związku z tym do licytacji przeprowadzanych po wejściu w życie nowelizacji zastosowanie powinny mieć nowe regulacje.

Radczyni prawna i szefowa praktyki prawa rolnego i prawa spadkowego w Kancelarii Radców Prawnych Bieluk i Partnerzy, doktorka nauk prawnych. Specjalizuje się w prawie rolnym, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznego zastosowania ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Autorka publikacji z zakresu prawa rolnego, cywilnego oraz procedury cywilnej.