Kancelaria - Bieluk i Partnerzy

Prawie wszystko o Ustawie
o Kształtowaniu Ustroju Rolnego

« WRÓĆ
Aktualności

Kto, gdzie i w jakim terminie zawiadamia KOWR o prawie nabycia po przeniesieniu udziałów lub akcji?

Planując przeniesienie udziałów lub akcji spółki, do której należą nieruchomości rolne należy przeprowadzić analizę przysługującego KOWR prawa nabycia. To samo dotyczy spółki dominującej, która posiada udziały w spółce z nieruchomościami rolnymi. Jeżeli KOWR przysługuje to prawo, należy zawiadomić o tym organ. KOWR ma 2 miesiące od skutecznego zawiadomienia na skorzystanie z prawa nabycia. Kto powinien dokonać zawiadomienia, w jakim terminie oraz gdzie zawiadomienie skierować? 

Prawo nabycia udziałów i akcji spółki przysługujące KOWR

Jeżeli nabycie udziałów lub akcji spółki, która:

  • jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości rolnej o powierzchni co najmniej 5 ha, albo nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni co najmniej 5 ha,
  • jest spółką dominującą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych, która posiada udziały lub akcje w spółce kapitałowej, o której mowa powyżej

– następuje w drodze czynności innych niż umowa sprzedaży, po stronie KOWR powstaje ustawowe prawo nabycia tych udziałów, za zapłatą ceny.

Kto składa zawiadomienie do KOWR o prawie nabycia?

Zawiadomienia KOWR o możliwości wykonania prawa nabycia udziałów lub akcji dokonuje spółka, której udziały lub akcje są zbywane. Oznacza to, że zawiadomienia nie dokonuje nabywca, czy też zbywca udziałów lub akcji. Zawiadamia sama spółka, która notabene nie jest bezpośrednio podmiotem przenoszącym udziały lub akcje. To udziałowcy lub akcjonariusze powiadamiają spółkę o zbyciu, które może nie być w jej interesie. Mimo to, na zarządzie spółki ciąży obowiązek zawiadomienia KOWR.

Jaki jest termin na złożenie zawiadomienia?

W UKUR nie znajdziemy konkretnego terminu, w którym ma nastąpić zawiadomienie. W doktrynie wskazuje się, że zawiadomienie powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki, niezwłocznie, poprzez odpowiednie stosowanie przepisu art. 598 § 1 Kodeksu cywilnego. Warto jest uwzględnić konieczność niezwłocznego zawiadomienia KOWR jeszcze przed zawarciem umowy darowizny. Do złożenia zawiadomienia należy bowiem dołączyć szereg dokumentów, które spółka musi skompletować. O wymaganej dokumentacji do zawiadomienia już wkrótce będziemy pisać na naszej stronie.

Gdzie złożyć zawiadomienie?

Z praktyki wynika, że zawiadomienie składa się do oddziału terenowego KOWR właściwego ze względu na położenie nieruchomości rolnych należących do spółki, której udziały lub akcje zostały przeniesione.

radczyni prawna dr Martyna Komarowska-Horosz