Zasadą jest, że nabycie nieruchomości rolnej wiąże się z powinnością realizacji szeregu obowiązków określonych w Ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Wątpliwości pojawiają się, kiedy nieruchomość nabywa osoba bliska. Zasada i wyjątek Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 2b ust.…
Wszystkie artykuły
Zwrot dopłat unijnych wynikający z tworzenia tzw. sztucznych warunków w rolnictwie budzi kontrowersje, a działania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa były nawet przedmiotem interpelacji poselskich. W ostatnim czasie sprawą zainteresował się również Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwrócił się z wnioskiem do…
Zgoda na zbycie nieruchomości rolnej. Sytuacja zdrowotna jest częstym argumentem powoływanym we wnioskach składanych do KOWR. Organ bardzo drobiazgowo weryfikuje stan zdrowia właściciela gruntu, wymaga przedstawienia dowodów potwierdzających pogorszenie stanu zdrowia już po nabyciu gruntu. Bardzo rygorystycznie i formalnie ocenia przedstawione dowody.
W ostatnich latach coraz częściej obserwujemy realizację farm fotowoltaicznych na nieruchomościach, które inwestorzy dzierżawią od właścicieli gruntów. Takie rozwiązanie pozwala na efektywne wykorzystanie dostępnych terenów, jednocześnie minimalizując koszty inwestycyjne. Z reguły dotyczy to nieruchomości rolnych, które mogą podlegać pod reżim…
Czy do zbycia nieruchomości rolnej nabytej od osoby bliskiej przed upływem 5 lat wymagana jest zgoda Dyrektora Generalnego KOWR? Tym tematem zajmowaliśmy się na portalu ukur.pl już kilkukrotnie. 11 kwietnia 2025 r. do Sądu Najwyższego wpłynęło zagadnienie prawne dotyczące tej…
Podmioty planujące nabyć nieruchomości rolne powyżej 300 ha użytków rolnych często mają wątpliwości, czy uzyskają zgodę Dyrektora Generalnego KOWR. Problem stanowi kryterium „nadmiernej koncentracji gruntów rolnych”. Co ono oznacza w praktyce i czy rzeczywiście wiąże się z ograniczeniem do 300…
W praktyce obrotu nieruchomościami rolnymi często pojawia się pytanie, czy osoba, która otrzymała nieruchomość rolną od osoby bliskiej, związana jest zakazem jej zbycia lub oddania w posiadania przez 5 lat? Od nowelizacji UKUR w 2019 r. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa…
Dyrektor Generalny KOWR wyraża zgodę na nabycie nieruchomości rolnej w drodze decyzji administracyjnej. W praktyce najczęściej postępowanie wszczynane jest na wniosek zbywcy. Co w sytuacji, gdy w trakcie postępowania o zgodę zbywca zmieni zamiar co do sprzedaży nieruchomości na rzecz…
W przypadku zmiany wspólnika lub przystąpienia nowego wspólnika do spółki osobowej, która ma nieruchomości rolne, KOWR może przysługiwać prawo nabycia tego gruntu. Spółki osobowe powinny więc znać swoje obowiązki wynikające z UKUR, ponieważ brak zawiadomienia KOWR może skutkować nieważnością czynności…
Czy umowne zniesienie współwłasności nieruchomości rolnej oznacza „nabycie” w rozumieniu UKUR? W praktyce rynku nieruchomości zakładano, że tak, ale pytanie to dzieliło ekspertów prawa. Brak jednoznacznej odpowiedzi prowadził do niepewności i różnych interpretacji. Nie sprzyjało to bezpieczeństwu obrotu. Nareszcie Sąd…
Jeżeli KOWR stwierdzi, ze nabywca nie wywiązuje się z obowiązków przewidzianych przepisami UKUR, w zależności od stwierdzonych naruszeń, przysługuje mu możliwość wystąpienia do sądu z powództwem o stwierdzenie nieważności czynności prawnej albo przymusowy wykup nieruchomości rolnej na rzecz Skarbu Państwa.…