Dyrektor Generalny KOWR wyraża zgodę na nabycie nieruchomości rolnej w drodze decyzji administracyjnej. W praktyce najczęściej postępowanie wszczynane jest na wniosek zbywcy. Co w sytuacji, gdy w trakcie postępowania o zgodę zbywca zmieni zamiar co do sprzedaży nieruchomości na rzecz…
Czy umowne zniesienie współwłasności nieruchomości rolnej oznacza „nabycie” w rozumieniu UKUR? W praktyce rynku nieruchomości zakładano, że tak, ale pytanie to dzieliło ekspertów prawa. Brak jednoznacznej odpowiedzi prowadził do niepewności i różnych interpretacji. Nie sprzyjało to bezpieczeństwu obrotu. Nareszcie Sąd…
Jeżeli KOWR stwierdzi, ze nabywca nie wywiązuje się z obowiązków przewidzianych przepisami UKUR, w zależności od stwierdzonych naruszeń, przysługuje mu możliwość wystąpienia do sądu z powództwem o stwierdzenie nieważności czynności prawnej albo przymusowy wykup nieruchomości rolnej na rzecz Skarbu Państwa.…
Gdy w postępowaniu sądowym okaże się, że sporna nieruchomość ma charakter rolny, sąd zobowiązany jest do weryfikacji obowiązków wynikających z UKUR i poprawnego ich zastosowania. Niestety nie zawsze sądy poprawnie stosują przepisy UKUR, czego dowodem jest kontrowersyjny wyrok Sądu Okręgowego…
Definicja nieruchomości rolnej w UKUR wywołuje wiele wątpliwości praktycznych. Do oceny, czy nieruchomość jest nieruchomością rolną w rozumieniu UKUR, trzeba zweryfikować przede wszystkim wypis z ewidencji gruntów oraz zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jednak, czy dokumenty…
Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego (UKUR) obejmuje swoim zakresem niemal wszystkie przypadki nabycia nieruchomości rolnej. Dotyczy sprzedaży, darowizny czy zamiany. Przyjmuje się, że również umowa zniesienia współwłasności podlega pod przepisy UKUR. Po jej zawarciu notariusz zawiadamia KOWR, który ma miesiąc…
W ostatnich tygodniach kwestia terminu na skorzystanie przez KOWR z prawa nabycia nieruchomości rolnej jest wyjątkowo aktualna. Wynika to z rozbieżności w orzeczeniach Sądu Najwyższego, wydanych w odstępie zaledwie miesiąca, które w różny sposób interpretują moment rozpoczęcia biegu miesięcznego terminu.…
Jednym z ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi jest prawo nabycia przysługujące KOWR-owi. Może zaktualizować się m.in. w przypadku zawarcia umowy darowizny, zniesienia współwłasności, czy też wydania postanowienia o przysądzeniu prawa własności w postępowaniu egzekucyjnym. W takich przypadkach niezbędne jest zawiadomienie…
Obrót nieruchomościami rolnymi podlega licznym ograniczeniom. Przepisy UKUR budzą poważne wątpliwości interpretacyjne. Z uwagi na wielość instytucji mogących znaleźć zastosowanie oraz niejasne definicje, np. nieruchomości rolnej, zdarzają się stany faktyczne, w których nie ma pewnych rozwiązań. Bardzo często, z perspektywy…
Inwestorzy na różne sposoby próbują nabywać nieruchomości ewidencyjnie rolne bez stosowania przepisów UKUR, na przykład pod budowę farmy fotowoltaicznej. Jednak niektóre z praktykowanych rozwiązań, mające na celu ułatwienie realizacji inwestycji, mogą prowadzić do nieważności zawartej umowy. Warto się zastanowić czy…