Jednym z ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi jest prawo nabycia przysługujące KOWR-owi. Może zaktualizować się m.in. w przypadku zawarcia umowy darowizny, zniesienia współwłasności, czy też wydania postanowienia o przysądzeniu prawa własności w postępowaniu egzekucyjnym. W takich przypadkach niezbędne jest…
Obrót nieruchomościami rolnymi podlega licznym ograniczeniom. Przepisy UKUR budzą poważne wątpliwości interpretacyjne. Z uwagi na wielość instytucji mogących znaleźć zastosowanie oraz niejasne definicje, np. nieruchomości rolnej, zdarzają się stany faktyczne, w których nie ma pewnych rozwiązań. Bardzo często, z perspektywy…
Inwestorzy na różne sposoby próbują nabywać nieruchomości ewidencyjnie rolne bez stosowania przepisów UKUR, na przykład pod budowę farmy fotowoltaicznej. Jednak niektóre z praktykowanych rozwiązań, mające na celu ułatwienie realizacji inwestycji, mogą prowadzić do nieważności zawartej umowy. Warto się zastanowić czy…
W doktrynie dawno nie było wątpliwości co do tego, że podział nieruchomości rolnej poniżej 0,3 ha powoduje, że UKUR nie ma wobec takiej nieruchomości w ogóle zastosowania. Nie trzeba uzyskiwać zgody na zbycie ani nabycie takiej nieruchomości rolnej przez nierolnika.…
Prawo nabycia przez KOWR jest jednym z ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. W przypadku zawarcia umowy innej niż umowa sprzedaży albo dokonania jednostronnej czynności prawnej, do zawiadomienia o tym prawie, w poprzednim stanie prawnym, zobowiązany był nabywca gruntu (nowy właściciel).…
Kontrola obrotu nieruchomościami rolnymi o powierzchni od 0,3 do 0,99 ha odbywa się w kilku etapach. Transakcję weryfikuje notariusz, KOWR, który może skorzystać z prawa pierwokupu bądź nabycia gruntu, a następnie sąd wieczystoksięgowy. Ostatni etap jest często bagatelizowany. Niesłusznie, gdyż…
17 października 2023 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. akt: III CZP 113/22), w której potwierdził nasze stanowisko. To zagadnienie prawne z zakresu prawa rolnego, które budziło poważne wątpliwości. Czy do będącej przedmiotem zbycia po podziale geodezyjnym części nieruchomości rolnej, podlegającej…
Basia nabyła nieruchomość rolną o powierzchni 4,5 ha od swoich rodziców w drodze umowy darowizny zawartej 20 października 2022 r. Chciałaby ją wydzierżawić na rzecz lokalnego rolnika. Czy może to zrobić bez uzyskiwania zgody Dyrektora Generalnego KOWR na oddanie w…
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że brak załącznika w postaci zobowiązania się nabywcy do prowadzenia działalności rolniczej na nabywanej nieruchomości rolnej nie stanowi braku formalnego wniosku o wyrażenie zgody na nabycie nieruchomości rolnej (art. 2a ust. 4 pkt 1 UKUR). W…
Alternatywne nierolne przeznaczenie nieruchomości w mpzp na zabudowę zagrodową nie wyłącza stosowania UKUR ze względu na niezakwalifikowanie takiego gruntu jako nieruchomości rolnej.